Największy most kamienny - Most Stacha jest
rekordową kamienną budowlą znajdującą się w Znamirowicach, w województwie małopolskim, nad Jeziorem Rożnowskim. Most został
wzniesiony nad głębokim jarem w latach 70-tych XX wieku. Most i drogę
budował własnoręcznie jeden człowiek - Pan Jan Stach (ur. w 1918 roku), który podkreśla również wkład swojej żony w sukces końcowy.

Stosunkowo niewielki potok górski (charakter okresowy) płynący w dnie głębokiego jaru, przepływa pod mostem poprzez tunel sklepiony kolebkowo.
Tunel ma wysokość ok. 3m, a szerokość ok. 2m. W celu zmniejszenia szybkości przepływu wody pod mostem, nachylenie koryta potoku przed tunelem jest zmniejszone, a za mostem następuje większy spadek. Takie rozwiązanie dodatkowo
usuwa nadmiar wody stojącej w samym tunelu.
Dodatkowe opory dla przepływającej wody, szczególnie po intensywnych opadach deszczu stanowią twarde skały fliszu karpackiego, z którego jest zbudowane koryto potoku. Obecnie sam potok jest długości ok. 1,5km, a ujście ma w rozlewisku sztucznego Jeziora Rożnowskiego.

Wysokość mostu wynosi ok. 16m, długość ok. 12m,
a szerokość 6m. Most Stacha jest
uważany na świecie za największy most kamienny zbudowany przez jednego człowieka. Pan Jan Stach pracę rozpoczął pod koniec lat 60-tych XX wieku.
Po około 3 latach budowy most był już przejezdny.
Kamienne ściany po obu stronach mostu są poprowadzone na linii łuku, zapewniając konstrukcji odpowiednią sztywność i wytrzymałość.
Szerokość drogi szutrowej poprowadzonej przez most umożliwia
swobodne mijanie się pojazdów. Brzegi drogi są zabezpieczone murkami o wysokości niecałego metra.

Głównym powodem, dla którego Jan Stach zdecydował się wznieść tę imponującą budowlę był
brak drogi dojazdowej do jego gospodarstwa, znajdującego się w pobliskim przysiółku Zapaść. Jedyny możliwy dojazd odbywał się przez drogę sąsiada, ten jednak zabronił Stachowi z niej korzystać. Powodem był konflikt osobisty Pana Stacha
z sąsiadem. W związku z tym gospodarz wybudował własną drogę o długości ok. 500 metrów i skonstruował kamienny most nad jarem.
Niezwykła determinacja Jana Stacha, który praktycznie samodzielnie wybudował ten przejazd, była szeroko omawiana i opisywana. Obecnie oprócz w pełni funkcjonalnej, uczęszczanej przeprawy mostowej o wysokiej nośności, most stał się
znaną miejscową atrakcją, często odwiedzaną przez turystów.